Zebrane na leczenie, ale pieniądze nie były potrzebne. Co musisz wiedzieć, pomagając w Internecie

  1. Chłopiec jest chory, ale jest leczony za darmo
  2. Paszport wystarczy, aby otworzyć konto bankowe charytatywne
  3. Jak pracować z aplikacjami w fundacjach charytatywnych?
  4. Oprócz wniosku lekarze potrzebują zaświadczenia o dochodach rodziców

Wezwanie do pomocy chłopcu skąpanemu we wrzącej wodzie przez kilka dni dostałem W białoruskim facebooku jest prawie 4000 repostów. Ojciec dziecka poprosił o 5000 euro. Podczas gdy niektórzy ludzie po cichu przekazywali pieniądze, inni zaczęli wątpić: czy w tym konkretnym przypadku potrzebna jest pomoc? Po sprawdzeniu lekarzy okazało się, że tak nie było. Kochanie BY zorientował się, jakie pułapki ma sieć charytatywna.


Źródło zdjęć: facebook Źródło zdjęć: facebook.com

Sytuacja była nieprzyjemna zarówno dla ofiarujących pieniądze, jak i dla samych rodziców , którzy nie oczekiwali takiej odpowiedzi.

Na początek wezwij pomoc opublikowane na jego stronach znajduje się odnoszący sukcesy przedsiębiorca IT Andrei Gusarov . Ostatnie dni poświęca cały swój wolny czas na rozwiązanie sytuacji.

Chłopiec jest chory, ale jest leczony za darmo

Jego praktykant skontaktował się z przedsiębiorcą w przeszłości i poprosił o wsparcie informacyjne. Wyjaśnił, że jego syn nalał nad wrzącą wodą, a teraz leży na oddziale ratunkowym szpitala . Dziecko potrzebuje pomocy i wsparcia materialnego.

Według Andrieja Gusarowa nie miał on powodu, by nie wierzyć swojemu koledze w przeszłości. Mówi, że postanowił pomóc „jak ojciec ojcu”. Przed publikacją na wszelki wypadek zadzwoniłem do szpitala i wyjaśniłem, czy przyprowadzono takiego pacjenta. Lekarze potwierdzili.

Post zaczął szybko rozprzestrzeniać się w sieci. Ale w dyskusjach niektórzy użytkownicy zaczęli wątpić, dlaczego rodzice dziecka potrzebują pieniędzy. Białorusini dzielili się swoimi doświadczeniami: takie oparzenia są z powodzeniem leczone w szpitalu przez naszych lekarzy i całkowicie bezpłatne.

Założenia powstały bardzo różnie: pieniądze są potrzebne na specjalne przygotowania, rehabilitację, łapówki dla lekarzy (nawet takie myśli wymknęły się niektórym użytkownikom).

Andrei Gusarov postanowił osobiście zbadać sytuację i następnego dnia poszedł do szpitala, aby porozmawiać z lekarzami.

Okazało się, że leczenie i rehabilitacja dziecka są bezpłatne, nie są potrzebne żadne dodatkowe leki. Kwota pobrana z sufitu. Próbowałem dowiedzieć się od ojca, co dokładnie spowodowało chęć zbierania pieniędzy, ale nie dostałem jasnej odpowiedzi. Przypuszczam, że zrobiono to na emocjach - w pierwszych dniach po tym, jak dziecko otrzymało oparzenie. Ktoś powiedział im, że będą potrzebować leczenia za granicą (10 000 euro), mieli 5, więc postanowili zebrać pozostałą kwotę (słyszałem o tym z ust mojej mamy). Nie sądzę, aby był to „rozwód”, najprawdopodobniej ludzie kierowali się emocjami.

Teraz okazuje się, ile pieniędzy zostało przekazanych na pomoc chłopcu. W niedalekiej przyszłości wszystkie pieniądze zostaną wysłane do jednego z funduszy charytatywnych , aby te dzieci, które naprawdę tego potrzebują, otrzymały pomoc, źródło zapewniło nas.Dla siebie przedsiębiorca doszedł do wniosku, że w przyszłości będzie pomagał tylko celowo lub za pośrednictwem funduszy, które się w tym specjalizują. Ważne jest, aby zawsze sprawdzać potrzebę płatnego leczenia.

Paszport wystarczy, aby otworzyć konto bankowe charytatywne

Wielu komentatorów zadało pytanie: czy konto charytatywne można otworzyć bez zaświadczenia od lekarza? Okazuje się, tak. Belarusbank nie żąda klienci nie mają dokumentów innych niż paszport.

Osoba, która chce otworzyć konto charytatywne, pisze prośbę o otwarcie konta, aby zebrać fundusze na leczenie takiej i takiej osoby przez pewien okres czasu, albo w białoruskich rublach, albo w dolarach, albo w dowolnej innej walucie. Jest to standardowa procedura, która zajmuje kilka minut.

Jak pracować z aplikacjami w fundacjach charytatywnych?

Fundusze odpowiadają przed osobami prawnymi przekazującymi pieniądze, więc wymagana jest ścisła weryfikacja.

Anastasia Shatko, specjalistka od public relations Fundacji Szansa, opowiada.

- Nie jesteśmy lekarzami w fundacji, potrzebujemy dowodów medycznych, że dziecko naprawdę potrzebuje jakiegoś leczenia. Dlatego rodzice są zobowiązani do przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, istnieje pewna forma. Ponadto najczęściej idziemy do szpitala, w którym dziecko jest leczone, komunikujemy się z jego lekarzem.

Czasami białoruscy lekarze nie wierzą, że można pomóc dziecku, a rodzice za granicą mają szansę. W takich przypadkach wnioski o fundusze są rozpatrywane indywidualnie, zadzwoń do kliniki, zapytaj lokalnych lekarzy. I zdarza się, że naprawdę pomaga.

W tym przypadku fundusz najczęściej odmawia się rodzicom, którzy zbyt się spieszą i chcą zebrać pieniądze na dodatkowe leczenie, które nie zostało jeszcze zatwierdzone przez lekarzy. Dla organizacji nie jest to zbiórka funduszy w 100%.

Oprócz wniosku lekarze potrzebują zaświadczenia o dochodach rodziców

Nie ma dobrze określonej kwoty, która ogranicza pomoc charytatywną. Ludzie mogą mieć wysokie pensje według standardów Białorusi, ale nawet oni nie mogą sobie pozwolić na zbieranie 50 tysięcy euro w ciągu kilku miesięcy, wyjaśnia ekspert.

Główną różnicą funduszu jest to, że oficjalna organizacja może zawsze dostarczyć raport na temat wykorzystania funduszy. A od osoby, która zbiera pieniądze niezależnie, pozostaje na jego sumieniu.

Nie oznacza to jednak, że każdy, kto zbiera pieniądze na osobistym koncie charytatywnym, jest oszustwem. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć sytuację.

- Czytasz informacje, zawsze są kontakty, musisz się komunikować i zadawać pytania. Zdarzają się przypadki, gdy rodzice angażują się w zbieranie funduszy niezależnie uzasadnione, ponieważ fundacja nie może pomóc wszystkim. Ale naszym zdaniem rodzice muszą prowadzić konta dla filantropów i podawać informacje o tym, jak wydają pieniądze.

O przypadkach oszustw związanych z gromadzeniem funduszy dla dzieci w organizacji wielokrotnie słyszeliśmy, ale konkretnych historii nie nazywa się tutaj.

- Najczęściej takie programy koncentrują się na dużych sumach, gdy dziecko jest podkreślane, uratowane, z głośnymi nagłówkami o pełnym odzyskaniu po leczeniu. Na przykład nie możemy zagwarantować, czy dziecko zostanie wyleczone, czy nie.

Svetlana Belous

Czy odpowiadasz na wezwania o pomoc przez Internet? Sprawdź informacje przed przekazaniem pieniędzy?

Podczas gdy niektórzy ludzie po cichu przekazywali pieniądze, inni zaczęli wątpić: czy w tym konkretnym przypadku potrzebna jest pomoc?
Jak pracować z aplikacjami w fundacjach charytatywnych?
Sprawdź informacje przed przekazaniem pieniędzy?