Jak zostać animatorem 3D. Część 2 Jaki program 3D wybrać?

Witam wszystkich czytelników bloga Olston3d ! W pierwsza część artykułu - „Jak zostać animatorem 3D” - rozmawiałem o komputerach i ich komponentach w celu bezproblemowej pracy z nowoczesnymi pakietami grafiki 3D. Dzisiaj porozmawiamy o samych pakietach 3D.

Nie polecę Ci żadnego konkretnego edytora 3D, ponieważ jest on bez znaczenia. W branży CG istnieje wiele obszarów, obszarów i specjalizacji, w których jeden lub inny pakiet jest najsilniejszy.

Powinieneś również zrozumieć, że znajomość jednego pakietu nie wystarczy. Cykl produkcyjny jest podzielony na kilka etapów, a każdy etap jest wykonywany w innym oprogramowaniu. Nieco później porozmawiamy o tym więcej, ale teraz spójrzmy na obszary i specjalizacje, w których produkcja CG jest podzielona.

Aplikacje do grafiki 3D:

  • Kino, telewizja, reklama, klipy
  • Przemysł gier
  • Projektowanie, projektowanie wnętrz, wizualizacja, wizualizacja architektoniczna
  • Poligrafia
  • Zastosowana grafika 3D (medycyna, inżynieria, kryminologia)

Specjalizacja techniczna w produkcji 3D:

  • Modeler
  • Texturer
  • Setaper
  • Animator
  • Wizualizer

Jeśli jesteś początkującym i planujesz zostać artystą trójwymiarowym, warto zdecydować, jaką specjalizację i obszar grafiki 3D najbardziej Cię zainteresuje.

Jakie pakiety 3D oferuje dzisiejszy rynek oprogramowania? Jest ich wiele. Są płatne, a nawet darmowe edytory, na przykład Blender. A Blender nie różni się zbytnio pod względem funkcjonalności od swoich komercyjnych odpowiedników.

Ale w sektorze komercyjnym wybór oprogramowania jest znacznie bardziej zróżnicowany. Głównym graczem na rynku oprogramowania trójwymiarowego jest amerykańska firma Autodesk. Jest właścicielem takich pakietów jak 3ds Max, Maya i Softimage XSI. Są inni znani producenci. Niemiecka firma Maxon produkuje wspaniały program Cinema 4D, zlokalizowany dla wielu języków, w tym rosyjskiego. Houdini to trójwymiarowy edytor wyprodukowany przez kanadyjską firmę Side Effects Software. lightwave to bardzo popularny pakiet 3D należący do amerykańskiej firmy NewTek.

Każdy z tych programów zajmuje niszę na rynku CG. Na przykład Maya ugruntowała swoją pozycję w branży filmowej, telewizyjnej, wideo i reklamowej.

Na przykład Maya ugruntowała swoją pozycję w branży filmowej, telewizyjnej, wideo i reklamowej

3ds Max jest wykorzystywany w branży gier, a także w projektowaniu i wizualizacji wnętrz.

3ds Max jest wykorzystywany w branży gier, a także w projektowaniu i wizualizacji wnętrz

Autodesk Softimage sprawdził się w animacji postaci.

Autodesk Softimage sprawdził się w animacji postaci

Cinema 4D jest najczęściej wykorzystywana do tworzenia specjalnych efektów telewizyjnych i reklam.

Cinema 4D jest najczęściej wykorzystywana do tworzenia specjalnych efektów telewizyjnych i reklam

Mocne strony Houdini - programowanie wizualne i proceduralne. Używany w przemyśle filmowym.

Używany w przemyśle filmowym

Fala świetlna . Był kiedyś bardzo popularny, ale dziś oprogramowanie straciło wiele pozycji. Lightwave została użyta do stworzenia filmu „Matrix”.

Lightwave została użyta do stworzenia filmu „Matrix”

Historycznie 3ds Max i Maya zajmują dziś wiodącą pozycję w produkcji CG. Pytanie sakramentalne: „Co jest lepsze - 3ds Max czy Maya?” - stało się już gadaniem o mieście! Jeśli chcesz umrzeć wcześniej niż się spodziewano, spróbuj poprosić o to na dowolnym forum 3D. Radzę ci przestudiować oba te pakiety. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. W związku z tym, po przestudiowaniu 3ds Maxa i Mayi, całkowicie pozbędziesz się wszystkich słabości.

I chcę powiedzieć, że każdy program jest tylko narzędziem w rękach artysty. A wynik twojej pracy zależy od ciebie. Od twojej osobowości, od twoich umiejętności i zdolności, od twojego talentu. Cały świat zna wielkiego artystę Salvadora Dali. Ludzie podziwiają jego obrazy i nikt nie interesuje się, jakie kolory i pędzle są malowane. Jest tylko sam artysta - Salvador Dali.

I znowu chcę przypomnieć o specjalizacji. Wielu moich kolegów nie zna nawet jednej dziesiątej możliwości jednego lub drugiego edytora 3D, ale biegle posługuje się częścią oprogramowania, która odpowiada ich zawodowi. Na przykład, modelarze są bardzo niejasno świadomi tego, w jaki sposób przeprowadzany jest proces animacji, ale stworzone przez nich modele są modelem właściwej topologii i szczegółów. Oznacza to, że są fajni w swojej dziedzinie i nie próbują objąć ogromnych.

Jest oczywiście najwyższa kasta profesjonalistów, zwanych generalistami. 3D Generalist to profesjonalista, który wie i nie tylko wie, ale także jest właścicielem prawie wszystkich narzędzi edytora. I z oczywistych powodów, generaliści są najlepiej opłacanymi specjalistami w branży CG.

Na początku artykułu powiedziałem, że w cyklu produkcyjnym używane są nie tylko pakiety 3D, ale także inne oprogramowanie. Weźmy to w porządku. Podczas fazy modelowania możesz potrzebować programów takich jak Zbrush lub Mudbox do wyszczególniania obiektów. Aby utworzyć skany, możesz użyć pakietu podstawowego lub użyć specjalnie wyostrzonego do tego programu - Headus UV Layout i Unfold 3D. Podczas teksturowania nie można obejść się bez Photoshopa, a BodyPaint 3D jest niezbędny do spoinowania spoin na połączeniach tekstur. Jeśli planujesz stworzyć symulację płynów, żadne oprogramowanie nie może tego zrobić lepiej niż RealFlow. Na etapie komponowania i ostatecznego montażu potrzebny będzie Adobe After Effects, Nuke, Adobe Premiere.

W twoich oczach widzę zamrożony horror. Jak? - pytasz. - Jak mogę nauczyć się takiej liczby programów, ponieważ życie jest tak krótkie!? Nie ma powodu do paniki! To nie jest takie straszne. Odpowiednio zaplanowane szkolenie, zorganizowane zajęcia i wytrwałość doprowadzą Cię do zwycięstwa. Powiedz sobie: - ponieważ inni pracują i nic, nie umarli ani się nie zestarzeli!

Na tej optymistycznej uwadze kończę przegląd oprogramowania. Mam nadzieję, że wszystko opisane w tym artykule pomoże ci w wyborze właściwego kierunku. W następnej części artykułu omówię kilka ważnych rzeczy - od czego zacząć naukę, jak zorganizować i w którym kierunku iść. A także postaramy się odpowiedzieć na pytanie - czy potrzebny jest doświadczony nauczyciel do szkolenia, czy też wystarczy zrobić z materiałami, które oferuje Internet?

Do zobaczenia następna część !

[schemat typ = "organizacja" orgtype = "EducationalOrganization" url = "https://olston3d.com" name = "Evgeny Rubanov" city = "Tel Aviv" phone = "+ 972 54-9097219 ″]
Google
Jewgienij Rubanow

Jakie pakiety 3D oferuje dzisiejszy rynek oprogramowania?
Pytanie sakramentalne: „Co jest lepsze - 3ds Max czy Maya?
Jak?
A także postaramy się odpowiedzieć na pytanie - czy potrzebny jest doświadczony nauczyciel do szkolenia, czy też wystarczy zrobić z materiałami, które oferuje Internet?